Főoldal | Szerkesztőség | Híd Kör | Híd Könyvtár | Szövegmutatványok | Híd Galéria | Archívum | Elérhetőségünk |
HÍD KÖR
![]() lassú Párizs
pikareszk vers
Párizsban én szerelmes lettem minden férfiba.
már a vasútállomáson remegni kezdtem, félóránként újraszámoltam a csomagjainkat. utaztunk, ketten az építésszel, az ősz végi didergésben, mint akik ráérnek megfázni, otthagyni az életüket egy-egy íróasztalon, hogy heteken át csak sétáljanak. párizsi lassú utazás, bőrönd, pakolás, zsinór, körbekötöttük az életünket, a ruhák közé hajtogattuk anyáink helyett az emlékeinket. az építész meg csak nevetett, s a vagonban szuszogva dobálta fel a csomagokat. a fekete ülésbe süppedtem, belecsúszott szemembe az álom, akkor ébredtem föl, mikor olyan gyorsan szelte kettőbe a vonat az utat, hogy a felhőknek egyszerre láttam mindkét oldalát. a hegyekre épített templomok tornyai lyukakat fúrtak az égbe, amire mintha olaj csöpögött volna, könnyen csúszott rá az este.
a Gare de l’Est-en[1] az emberek halkan vonultak a vonatok mellett, alig volt fény és csak a cipőtalpak tompa csapódását hallottam. kigyalogoltak mind az állomásról, mint egy csendben megállapodott tüntetés, mert Párizsban tüntet magában minden. esténként felkelnek a fények, kihúzza magát minden lámpaoszlop, a Szajna megpróbál visszafelé folyni, vészjóslóan ropognak az autók alatt a hidak, a napnyugtával együtt meggörbülnek a tornyok s az aszfaltra karcolt minden árnyéka a napnak.
az építésszel a bejárat íve alatt csodálkoztunk, féltem is kicsit, mert a hírhedt fények pont az autókból szűrődtek ki, túl nagy volt a csönd ehhez a városhoz.
aztán a Rue de Lafayette-en beleömlöttünk Párizs gázolaj szagú vérkeringésébe. ismeretlen kezek ritmusra pumpálták a várost, zuhogott benne minden, robogtak a motorok, a föld alján a metrók, fújta a hajunkat a szél, csurgott a csatornákban a víz, az utcák szélét mosta, mosta magával a rongyokat, az újságokat, a csikkeket s a csikkek végéről a rúzsnyomokat.
első este elmetróztunk a torony alá, s az építész elmesélte, mikor először járt Párizsban, húszas évei elején, eljött az Eiffel-torony alá, lépésekben lemérte a területét, kiszámította a súlyát, már akkor szerette a statikát, hogy mekkora súly nehezedik a torony alatt a földre. s meg is állapította: a párizsi talaj a Szajna mellett pont annyit bír el, mint a sima föld Topolyán. néztük az ívelő torony-lábakat, számoltuk reménytelenül – mint csillagokat –, hogy hány szögecset vertek bele, s bántam, hogy sosem volt türelmem az építészethez.
azután esni kezdett ránk az eső, próbált lemosdatni rólunk és a fehér városról mindent, de semmit sem sikerült lemosnia, csak szívtuk magunkba – Párizs és mi ketten – az útközben lefelé kihűlő esőt.
nyárillata volt az ősznek, és csak a festők beszéltek több nyelven, mondta mindegyik: gulás-paprika-jó napot, az arcunkra pályáztak és a zsebünkre, euróra váltott frankokra. itt az örmények mind méterhosszú, mintás ruhaanyagot árulnak, fekete, széles-kendős asszonyoknak, az arabok minden utcán széles szájjal nevetnek, szőrös az arcuk, szép az arcuk, lapul a tekintetükben egy villanásnyi fény.
mindennap esett az eső, futottunk egy kölcsön-esernyő alatt végig a St. Michel boulevard-on, csattogtak a tócsák a talpunk alatt, nadrágunk magába szívta Párizs mosdatásának minden küzdelmét. vártam a szélben, hátha kifújja belőlem a lelkemet is, hogy szabaduljak már végre magamtól. reszkettem a hidegtől, csattogtak a fogak a számban, vitte hajamat a szél, az arcomon lassan, finom rétegben fagyott meg a mosoly, és nem mozdult a lelkem, mintha belém lett volna szögezve valahogy. a blúzom alá folytak a könnyeim, bántam, hogy a mellemre tapadt a sírás, fázott a bőröm, koptak a lehetőségeim, és nem akart kiszakadni belőlem semmi.
aztán harmadnap, Párizsban, én szerelmes lettem minden férfiba. a válluk kitakarta tekintetem elől a várost, a cigarettámból tüzet kértek, mosolygott mindegyik, hunyorogtak, tombolt léptükben valami maszatos férfiasság. gyümölcsös íze volt a napnak, babakocsiban tolták fiatal anyák a délutánt. zene szűrődött ki az ablakok mélyéből, Párizs minden utcáján ott állt Jacques Prévert, hol egy kirakat párkányára könyökölve, hol egy ház falának dőlve, nővel a mellén dúdolta, hogy vége az ősznek, nővel a mellén nézett föl az égre, amiben istent remélt, lehet, egyszerre nem is egyet, az égre, amiben valószínűleg csak egy isten lakik, s néz vissza Prévert-re és a nőre az oldalán, akivel az Hôtel de Villes[2]-ben szálltak meg, s ha az ember végigvárt egy kacskaringózó embersort, bejuthatott Jacques és a nő kiállított titkaiba, hogy végignézze a költő szerint mi a SZÉP PÁRISban.
sárgult leveleket és maroknyi gesztenyét szedtem egy teletemetett temetőben, csörögtek lépéskor a zsebemben, azután a felét a szerecsen szállójában felejtettem. az eső mindennap esett, fázott a pucér aranyangyal a Bastille helyén, egészen lúdbőrös lehetett, mint a szökőkutak és a pocsolyák vize. egyedül csak a Szajna nem didergett, megitta a kihűlt párizsi esőt. lehúnyt szemmel szívtam a levegőt, hittem, hogy a Szahara felől jött szelet szívom le a tüdőmbe. ettől mosolyognom kellett, és többé nem akartam hazamenni.
aztán otthon kimostam a ruháimból Párizst. sírva csomagoltam ki, s minden tárgyat, amit az utazásról hoztam, szorosan egymás mellé tettem az ágyra. ültem a félig kipakolt bőrönd mellett, a zsebemben még két elhasználatlan metrójegy volt. néztem az emlékeket, néztem, hogyan párolog ki belőlük Párizs, a frissen mosott ruháimból, s belőlem, ahogy a tükör előtt sírtam Pesten. |
Híd © Minden jog fenntartva. |